Sağlık sektöründe proAV tasarımı ve entegrasyonu yapan IDNS, Royal Free Hospital Cerrahi Merkezi’nde canlı tıbbi gösterimler için AJA RovoCam ile özel bir kamera sistemi kurdu.

Aja RovoCam Kamera Sistemi

30 yıldan uzun bir süredir, IDNS eğitim, sağlık hizmetleri, acil servisler, yerel yönetim ve özel sektör kuruluşlarında İngiltere müşterileri için proAV tasarımı ve entegrasyonuna öncülük etmiştir. IDNS yakın zamanda University College London ve Royal Free Hospital NHS tarafından plastik ve rekonstrüktif cerrahi tekniğini geliştirmeye, eğitimi ilerletmeye ve hızlandırmaya adanmış son teknoloji ürünü bir tesis olan Charles Wolfson Yeniden Yapılanma Merkezi için bir AV sistemi geliştirmek üzere görevlendirildi. IDNS, eğitim amaçlı cerrahi prosedürlerin canlı tıbbi gösterimlerini yakalamak için, operasyonların merkezinde bir HDBaseT kompakt blok kamera olan AJA RovoCam ile özel bir kamera sistemi geliştirdi.

Kamera sisteminin geliştirilmesi sırasında, taşınabilir bir tripoda monte edilmiş ve gösteriler için ana AV sistemine bağlanacak ve kullanılmadığında saklanacak bir kamera içeren bir başlangıç ​​tasarımı önerilmiştir. Uzun süren kurulum ve arıza süreleri, ekipmanla kontaminasyon ve sterilizasyon sorunları ve tripodun yerleştirilmesi ve konumlandırılması ile ilgili sınırlamalar da dahil olmak üzere bir dizi sorun, bu tasarımın hantal ve dezavantajlı olduğunu kanıtladı; Zemin kablolaması ayrıca, tripodun devrilmesi durumunda ekipmanın hasar görmesine neden olabilecek tehlikeler de sundu. Buna ek olarak, kamera sisteminin performansı teknik olmayan cerrahi personelin her gösterimden önce ekipmanı başarıyla kurma yeteneğine bağlı kalmaktadır.

IDNS, ilk tasarımı ek kurulum gerektirmeden kalıcı olarak kurulacak ve tamamen çalışmaya hazır olacak şekilde esnek kamera açıları sağlacak  tavana monte bir kamera sistemi geliştirmek için müşteriyle görüşmeler yaptı. Organizasyonları kaydetmek için sistem, tesisteki kablolamayı basitleştirmek üzere HDBaseT bağlantılı kompakt bir kameraya ihtiyaç duyuyordu. HDBaseT, standart kategori ethernet kablosunda sıkıştırılmamış HD ve UltraHD video, ses, kontrol ve güç taşırmakta.

IDNS Genel Müdürü Darren Clayman “Seçeneklerimizi değerlendirdikten sonra RovoCam açık bir galip geldi. Aja RovoCam hafif ve güçlü, son derece yakınlaştırma özellikleri ve olağanüstü 4K çözünürlük özellikleri ile olağanüstü ayrıntılı işlemlerin fotoğraflarını çekiyor” dedi

Sistem Kurulumu

Sistem kurulumunda, ErgoMount T2 Elite tıbbi sınıf tavan montaj aparatına takılan Aja RovoCam, optimum kamera konumlandırma ve cerrahi müdahalerde engelsiz görüntüler için eklemli bir kol ile donatılmıştır. RovoCam, HDBaseT üzerinden 4K / UltraHD’yi yakalar ve operatörlerin mümkün olan en bozulmamış görüntü kalitesini elde etmelerine yardımcı olmak için ayarlanabilir renk sıcaklığına sahip kameraya monte edilen Manfrotto Spectra2 LED ışığı ile desteklenir. HDBaseT üzerinden taşınan RS-232 kontrol sinyalleri, sezgisel bir Crestron TSW-760 dokunmatik ekran aracılığıyla RovoCam’in eller serbest çalışmasını ve uzaktan kumanda ve yapılandırmayı mümkün kılar. Clayman, “RS-232 ayrıntılı kontrol olanağı sağlıyor ve operatörlerin ameliyat sırasında dijital olarak yakınlaştırmak, kaydırmak ve eğmek için RovoCam’ın ePTZ ve ROI özelliklerinden tam olarak yararlanmasına yardımcı oluyor” dedi.

Çalışma sırasında video, ses ve RS-232 sinyalleri, RovoCam’den Cat6 kablolaması üzerinden gelen HDBaseT beslemelerini HDMI’ya dönüştüren rafa monte edilmiş AJA RovoRx-HDMI eşlik eden bir alıcıya yönlendirilir. Hem HDMI hem de RS-232 sinyalleri, TSW-760 üzerinden basit dokunma kontrolü ile anahtarlama ve sinyal yönlendirme için Crestron DMPS3-4K-350-C sunum sistemine iletilir. Anahtarlamalı beslemeler, hem ameliyat odalarında hem de öğrenci görüntüleme alanlarında çeşitli ekran monitörlerinde bir çift NEC 75 inç LED ekrana yönlendirilir. Arşivleme ve düzenleme için canlı yayın yapmak ve görüntüleri yakalamak için Crestron DMPS3-4K-350-C’den ek bir yayın bir akış ve kayıt platformuna dağıtılır.

RovoCam tabanlı kamera sisteminin kurulması, öğrenciler, doktorlar ve akademisyenler tarafından canlı inceleme için 4K / UltraHD’de 360 ​​derecelik operasyon görüntülerini yakalayarak rekonstrüktif cerrahide klinik uygulamaların sürekli araştırılmasına, eğitilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Clayman kapanışta şunları söyledi: “IDNS’deki nihai misyonumuz, müşterilerimizin teknoloji kullanarak maksimum potansiyellerini anlamalarına yardımcı olmaktır. Aja RovoCam operasyonların merkezinde yer alarak, yeni yakalama sisteminin UCL ve Royal Free Hastanelerinin bu alanda daha fazla inovasyon için ortak çabalarına yardımcı olacağından eminiz. ”

RovoCam Hakkında

RovoCam AJA’nın endüstriyel, kurumsal, güvenlik, ProAV ve yayın uygulamaları için ilk kompakt blok kamerasıdır. RovoCam’ın HDBaseT arayüzü, tek bir Cat 5e / 6 kablosu üzerinden 4K / UltraHD video, güç, stereo ses ve RS-232’nin kontrolünü destekler. AJA RovoRx-HDMI, RovoCam’ın çıkışını almak için özel olarak tasarlanmış entegre HDMI video ve ses çıkışlarına sahip tamamlayıcı bir UltraHD / HD HDBaseT alıcısıdır. RovoControl, Mac OS ve Windows için AJA’nın bir veya daha fazla RovoCam’in basit kontrolünü sağlayan ücretsiz bir yazılımdır.

AJA Hakkında

1993 yılından bu yana AJA Video, profesyonel yayın, video ve post prodüksiyon pazarlarına yüksek kaliteli, uygun maliyetli ürünler getiren video arabirimi teknolojileri, dönüştürücüler, dijital video kayıt çözümleri ve profesyonel kameraların lider üreticisidir. AJA ürünleri Kaliforniya, Grass Valley’deki tesislerinde tasarlanmakta ve üretilmekte ve dünya çapında geniş bir satıcı ve sistem entegratörü satış kanalı aracılığıyla satılmaktadır.