Aja, FS-HDR v4.3 and FS4 v3.1- BRIDGE LIVE v1.16- Desktop Software 17.1- Diskover Media Edition v2.2.3- HELO Plus v2.1 güncellemelerini duyurdu.

 

AJA Video System, yayın, prodüksiyon, post ve AV profesyonellerine yönelik en popüler çözümlerinden bazılarında, renk yönetimli iş akışlarına yönelik Aja ColorBox çözümü için ücretsiz olarak indirilebilen yeni özelliklerle dolu v2.1 yazılım güncellemesi de dahil olmak üzere önemli iyileştirmeler yaptığını duyurdu.

 

ColorBox v2.1

AJA Video Systems, gerçek zamanlı renk yönetimli iş akışı cihazı için ücretsiz bir yazılım güncellemesi olan ColorBox v2.1’i piyasaya sürdü. Ayrıca Aja ColorBox ve Pomfort Livegrade, ACES tabanlı iş akışlarına verdikleri destek nedeniyle Akademi Renk Kodlama Sistemi (ACES) tarafından ilk ortak logo ürün sertifikasyonu statüsünü aldı.

v2.1 sürümünün öne çıkan özellikleri arasında ColorBox’un SDI ve HDMI çıkışları için yeni bir 4K/UltraHD aşağı dönüştürme özelliği ve HDMI çıkışı için 4K/2K kırpma özelliği yer alıyor. Bu da profesyonellerin setteki mevcut uygun maliyetli HD izleme ekipmanından daha iyi yararlanmasına yardımcı oluyor.

Güncelleme aynı zamanda cihaz için, üretim paydaşları arasında gelişmiş işbirliği için istenen dönüşümü elde etmek üzere kullanıcıların ColorBox’a bir ACES Meta Veri Dosyası (AMF) yüklemesine olanak tanıyan yeni bir ACES Pipeline’ı da tanıtıyor; ARRI Wireless Video Optimize (WVO) LogC4 desteği, kablosuz Tx ve Rx sistemleri ve daha fazlası tarafından ortaya çıkan bantlamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

Aja ColorBox V.2

Aja ColorBox v2.1

AJA ColorBox v2.1’in Öne Çıkan Özellikleri

  • SDI ve HDMI çıkışları için 4K/UltraHD aşağı dönüştürme, 4K cihazlara sette erişilemiyorsa kullanıcıların SDI ve HDMI çıkışlarını daha düşük bir çözünürlüğe (4K’dan 2K’ya veya UltraHD’den HD’ye) kolayca aşağı dönüştürmesine olanak tanır.
  • HDMI çıkışı için 4K/2K kırpma, 4K’yı UltraHD’ye veya 2K’yı HD’ye merkezlemeyi ve çok çeşitli tüketici UltraHD ve HD ekranlarıyla uyumlu HDMI çıkışında ölçeklenmemiş bir görüntü elde etmeyi kolaylaştırır.
  • AMF işleme desteğine sahip eklenen ACES Pipeline, profesyonellerin film yapım zinciri boyunca gelişmiş renk birlikte çalışabilirliği sunan AMF iş akışlarından yararlanmasına olanak tanır. AMF dosyaları, IDT, LMT, RRT ve ODT gibi bir ACES Pipeline için gereken verileri tek bir XML dosyasında yakalar; bu dosya, sette ve post ve son derecelendirme yoluyla ekip üyelerine kolayca dağıtılabilir. AJA ColorBox’a entegre edilecek altıncı boru hattını işaret ediyor.
  • ARRI Kablosuz Video Optimize LogC4 (WVO) desteği, bazı kablosuz Tx ve Rx sistemlerinin ARRI Alexa 35 ve LogC4 ile çalışırken ortaya çıkardığı iş akışı zorluklarını çözer. Doğrudan ColorBox’a dahil edilen ters WVO 1D LUT ile LogC4’ün mevcut ekipmanlarla kurulumu daha kolay olup zamandan ve paradan tasarruf sağlar.
  • Colorfront Canlı Modu için SDR Önizlemesi, kullanıcıların, HDR monitörü yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan, SDR’ye dönüştürülmüş bir HDR çıkışının nasıl görüneceğini hızlı bir şekilde görmelerine olanak tanır. Colorfront Engine, videoyu hedeflenen HDR ile eşler, ancak SDR görüntüsünü tam olarak temsil eden değerlerle çıkış formatını SDR olarak değiştirmek ve ekranın yeniden yapılandırılmasını beklemek için gereken süreyi ortadan kaldırır.
  • BBC HLG LUT’lar v1.7, ColorBox’ın en son BBC HLG dönüşüm güncellemelerini desteklemesini sağlar.

 

FS-HDR v4.3

FS-HDR v4.3 donanım yazılımına sahip AJA’nın gerçek zamanlı HDR/WCG dönüştürücüsü ve kare senkronlayıcısı, en yeni BBC HLG LUT’lar v1.7’nin yanı sıra yeni harekete uyarlanabilir ayırıcı ve kanaldan kanala HFR senkronizasyon kontrollerini içerecek. Güncellenen BBC HLG LUT’lar v1.7, parlak doygun renklerin daha iyi üretilmesi için LUT 9’a ve daha geniş bir renk gamı SDR çıkışı sunan LUT 21’e güncellemeler getiriyor. Yeni bir harekete uyarlanabilir tarama önleyici kontrolü, kullanılan hareket uyarlama miktarını ayarlayarak hızlı hareket içeren bazı taramalı videoların performansını artırır. AJA ayrıca kanaldan kanala HFR senkronizasyon kontrolünü kullanıcı tarafından yapılandırılabilecek şekilde güncelledi, böylece üretim ihtiyaçlarına bağlı olarak kolayca açılıp kapatılabilir. FS-HDR v4.3, 2024’ün 2. çeyreğinde ücretsiz güncelleme olarak satışa sunulacak.

 

BRIDGE LIVE v1.16

AJA, IP video iş akışı köprüsü BRIDGE LIVE’a yönelik gelişmeleri sergileyecek. Yeni Rocky Linux 9 işletim sistemi, SRT v1.5.3 Bonding, çoklu keşif sunucusu desteğine sahip bir NDI v5.6 güncellemesi, AAC-HE v2 kodlama/kod çözme, 20 bit Dolby E geçişi ve diğer eklemeleri içeren geliştirmelerle doludur. Kullanıcılara sahada daha fazla esneklik sağlayan BRIDGE LIVE v1.16, 2024’ün 2. çeyreğinde indirilmeye hazır olacak. Mevcut bakım anlaşmaları olan müşteriler için ücretsizdir ve hata düzeltmeleri tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 

AJA Desktop Software v17.1

2024 yılının 2. çeyreğinde ücretsiz indirilebilir bir güncelleme olarak piyasaya sürülen AJA KONA, Io ve T-TAP ürünleri için AJA Desktop Software v17.1, SCTE-104, Dolby Vision, Closed Captioning gibi meta verileri aktarma yeteneği de dahil olmak üzere yeni özellikler sunar. SMPTE Zaman Kodu. Sürüm ayrıca Linux’ta Thunderbolt™ desteğini de ekliyor.

 

FS4 v3.1

AJA’nın FS4 dört kanallı 2K/HD/SD veya tek kanallı 4K/UltraHD kare eşitleyicisi ve yukarı/aşağı/çapraz dönüştürücüsü için v3.1 donanım yazılımı sürümünde, kullanıcıdan ilham alan pek çok iyileştirme yer alıyor. Güncellemeyle müşteriler, harekete uyarlanabilir taramasızlaştırma kontrolü ve geliştirilmiş, kullanıcı tarafından yapılandırılabilen kanaldan kanala HFR senkronizasyon kontrolü gibi güçlü geliştirmelerin keyfini çıkarabilir. FS4 v3.1, 2024’ün 2. çeyreğinde ücretsiz indirilebilir bir güncelleme olarak satışa sunulacak.

Aja Helo Plus v2

Aja Helo Plus v2.1

HELO Plus v2.1

HELO Plus H.264 akış ve kayıt cihazı için ücretsiz bir donanım yazılımı güncellemesi, Arayan moduna yeni bir SRT Akış Kimliği parametresi, kullanıcı seçimi olarak SRT Dinleyici modunun eklenmesi, kodlayıcıdaki her kodlayıcının B-kare ayarının bir görünümünü içerir. durum sayfası ve daha fazlası. 2024 yılının 2. çeyreğinde ücretsiz olarak indirilebilecek.

 

Diskover Media Edition v2.2.3

AJA Diskover Media Edition veri yönetimi ve iyileştirme yazılımına yönelik yeni özellikler, eklentiler ve geliştirmeler, AJA’nın NAB duyurularını tamamlıyor. Şu anda mevcut olan AJA Diskover Media Edition v2.2.3, yeni varış tarihi özelliği aracılığıyla zenginleştirilmiş bir meta veri kataloğu, Autodesk’in popüler Akış Üretim Takibi yaratıcı proje yönetimi yazılımı (önceden ShotGrid) için bir eklenti ve bir dizi başka yararlı yeni gezinme olanağı sunuyor. Ana makineyi tanıyan dosya eylemi, görev paneli ve iş akışlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış analitik iyileştirmeleri. Kullanılabilirlik durumunda, kullanıcılar bir OVA (açık sanal cihaz) kullanarak dakikalar içinde yazılımın deneme sürümünü de kurabilirler.