IBC 2017, Dell EMC markası için bir ilki gerçekleştirdi. Dell’in EMC’yi 67 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın alması IBC 2016’dan birkaç gün önce gerçekleşmiş olduğundan, Amsterdam’daki bu yılki fuar yeni kurulan Dell EMC’nin her iki tarafın varlıklarını kullanarak oluşturduğu uçtan-uca iş akışı ve altyapı çözümü için bir ilkti. Buna ek olarak, Dell EMC standında yeni Gen 6 Isilon ölçekli NAS ve ECS nesne depolama teklifleri ve diğer yeni ve geliştirilmiş teknolojiler ile birlikte yer aldı.

 

Fuar esnasında SVG, ekrandaki sinerjiyi ve yeni ürünleri, M & E kuruluşlarının “depolama hijyenini” koruma konusundaki önemini, derin arşiv ve near-line/online depolama arasındaki bulanık çizgiyi, IT dünyaları ve yayın birliklerinin karşılaştığı zorlukları ve depolama ve MAM için yapay zekanın vaat ettiklerini konuşmak için Dell EMC, M&E CTO Tom Burns ile bir araya geldi.

 

Dell EMC, IBC 2017’de neleri ön plana çıkarıyor?

İçerik oluşturma için mükemmel olan hepsi bir arada Precision iş istasyonuna sahibiz. Ayrıca eski EMC tarafındaki VxRail altyapısını birleştirdik. Bu, gerçek bir Dell EMC olarak yer aldığımız ilk fuar.

Medya ve eğlence açısından iş istasyonlarından renk kalibratör ekranlarına, Redshift gibi bazı yeni GPU rending yazılımları için sunuculardan GPU tabanlı render çiftliklerine kadar çeşitli uçtan uca çözümler sunabiliyoruz. VFX ve oyun toplulukları Dell’le çok büyükler çünkü Alienware PC’lere ve HTC Vive VR kulaklıklarına sahipler, bu da bizim için birçok yeni fırsat sunuyor. Bulmacanın yalnızca bireysel parçalarına değil, komple çözümlere bakabiliyoruz.

Sıklıkla M & E alanında “depolama hijyeni”nden bahsettiniz. Bununla ne demek istediniz ve neden bu konuda tutkulusunuz?

Yönetmenlerin bir nedenden dolayı “Kes ve bas” diye bağırdığı eski video kaset günlerinden geliyorum: çünkü işleme maliyeti 12 sentti ve eğer bu kötü bir çekim olsa bile, bunu işlemek bile zahmetine girmezdi. Şimdi insanlar kamerayı özgür bırakıyorlar. Bir gecede 1 TB ile 2 TB arasında yeni içerik oluşturuyoruz. Şimdi bu sayı, normal bir prodüksiyonda bir gecede 4 TB ile 5 TB arasındadır ve eğer yüksek bir kare hızına sahipseniz, bu sayı bir gecede 40 TB’a kadar gidebilir. Bu çok büyük miktar veri demek.

İnsanların veri hijyenine ihtiyacı var, çünkü bunların çok büyük olduğunu ve bu büyüklüğün de maliyetle ilişkili olduğunu anlamalılar. Verilerin depolanması maliyetlidir, ancak taşınması daha masraflıdır; eğer bunu keyfi olarak taşıyorsanız paranızı israf ediyorsunuz demektir. Isilon’un veri gölü yaklaşımını kullanmasının nedeni budur: Verileri tek bir yerde bırakın ve diğer yolu kullanmaktansa uygulamaları veriye götürün.

Yüksek kare hızını depolamanın tek en büyük sürücüsü olarak görüyorum ve bu açıkça spor için geçerli. Herkes bir depolama sürücüsü olarak daha büyük bir çözünürlük hakkında konuşur, ancak gerçekten sadece iki veya dört kat arttırdığını göreceksiniz. Ancak yüksek kare hızı gerçek sürücüdür. Oyun ile iyice faktör haline gelir: VR’de oyun için 60 fps artık normdur, ama bu 120 fps’ye gidiyor. Dolayısıyla, yüksek kare hızları daha fazla veri hijyeni gerektirecektir.

Dell EMC, bu veri hijyeni sorununu karşılamak için hangi araçları geliştiriyor?

“Search for Isilon” ile içerik oluşturmanın değişen doğasına nasıl yanıt verdiğimizi gösteriyoruz. Herkesin daha titiz olmasını ve eski tip veri hijyeni uygulamalarını zorlamak yerine, sadece Elasticsearch tabanlı endekslemeyi uyguluyoruz. İlk petabyte 24 saat sürüyor; Bu ilk endeksi oluşturmak için tüm dosya sistemini taramanız gerekir. Bir log olan Common Event Enabler var ve bundan sonra temel olarak, herhangi bir dosya sistemi olayının tamamı CEE’ye kaydedilir.

Search for Isilon, Apache Tika içeriğe duyarlı ayrıştırıcılı, açık kaynak bir Elasticsearch veritabanı olduğundan dizini oluşturmak için diski ilk kez taradıktan sonra, CEE’ye giden her küçük dosya olayı, Elasticsearch veritabanında otomatik olarak güncelleştirilir. Bu, bir dosyayı yanlış yazdıysanız ve bazı sanatçı bunu bulması için depolama yöneticisini çağırıyorsa, hızlı bir şekilde arama yapıp bulabileceğiniz anlamına gelir.

İçeriği oluşturma ve anında dağıtma ihtiyacı artarak devam ettikçe, spor içerik sahipleri için derin arşiv ve near-line depolama arasında çizgi bulanıklaşıyor. Bunu görüyor musunuz ve Dell EMC bunu yönetme konusunda nasıl yardımcı oluyor?

Sınırsız parası olan herkese her şeyi Isilon’da tutmalarını öneriyoruz. Bunun yerine, insanlar LTO bant katmanına bir ikame aradıkları için, ECS’yi küresel olarak dağıtılan, coğrafi olarak yerel, ölçeklenebilir nesne deposu olarak sunuyoruz. Bu bize, arşivin, near-line ve online üretim tabanlı depolamanın ne olduğu arasındaki çizgiyi, bilgi-yaşam döngüsü yönetimi ya da hiyerarşik depolama yöneticisi olarak adlandırılan şeyden geçirme yeteneğini verir. Bunu [bu sorunu] ele almanın birçok yolu var. Eskiden “bu rafta ne var ve robotta ne var” şeklinde iki katmandı. Şimdi bu tür sonsuz bir katman var. ECS’nin içinde bulunduğu yer ise, Isilon’un acil kurtarması olan küresel paylaşımın yanı sıra işbirlikçi prodüksiyonu destekleme yeteneğini de sağlar.

Bant kütüphanenize yazar yazmaz bant kütüphanenizden okuyorsanız sorununuz var, çünkü bu aktif bir arşiv anlamına gelir ve bant bunun için tasarlanmamıştır. Bir nesne deposuyla, genel bulut olmak zorunda değil; genel bulutun maliyetinin yaklaşık % 30’u için yerinde bir nesne deposu getirebilir ve sonra aktif bir katmanda olabilirsiniz. Yani, eğer birisi bir sayı vuruşu yaparsa, oyuncunun yaptığı tüm sayı vuruşlarına ait her bir klibi anında alabilirsiniz. Bunu bugün bantla yapabilirsin, ama 24 saat sürer. Şimdi neredeyse anında elde edebilirsiniz, böylece Pazar günü kapanış şovunu beklemek yerine bu önemli anlar paketini anında alabilirsiniz.

Yayın dünyası ve IT’nin birleşimini nasıl görüyorsunuz ve müşterilerin bu geçişte ilerlemelerine nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Daha önce bahsettiğim veri gölüne sahibiz ve bu ilerleme çubuğundaki savaşı ortadan kaldırıyor; Orada durmak ve silodan siloya dosya kopyalamak için beklemek istemiyoruz. Bunu açıklayan vizyon olarak buna veri yerçekimi diyebilirsiniz. Küresel bir boru hattının [uygulanmasının] finansal modelini hesaplamak zorunda kaldığınızda, aktif bir arşivle pasif bir arşivi değiştirmenin maliyeti ve aramayı gerçekleştirirken ne tür bir hızlandırma yapacağınız hesaplanırsa, temel olarak, bu klibe erişmenin finansal maliyetini, klipin ne kadar yerel olduğunun matrisi, geri almakta ne kadar zorlanılacağı ve ne kadar çabuk elde edersem, ne kadar para kazanabileceğinizi söylüyor olacaksınız.

Videoda, yaklaşımımızda her zaman çok yapılandırılmıştık çünkü doğrusal bir iş akışıydı. Bu finansal hesaplamaları yapmak zorunda değildiniz; gerçek zamanlı bir ağ olduğu için kopyalamak her zaman aynı süreyi aldı. Şimdi, eğer gerçekten çok önemliyse, gerçek zamandan daha hızlı hareket etmeliyiz, ancak, sadece orta derecede önemliyse, onu gerçek zamanlıdan daha yavaş hareket ettirebilirim ve o varlığı almak için o kadar fazla para harcamam.

Şu anda olan şey şu: M & E piyasası, belirli bir varlığın veri ağırlıklarını hesaba katan bu finansal modelleri zaten oluşturmuş olan kurumsal IT’nin altyapı ve iş akışlarını adapte etmek zorunda. Bazı önemli olmayan varlıklar için altyapıyı aşırı harcamadan kaçınmanız gerekirken, aynı zamanda gerçekten önemli varlıkların önemli anlar haline getirilmek için hemen temin edilebildiğinden emin olmalısınız. Aktif arşivler, arama, dosya ve nesne birleşimi: bunların tümü, videoların yeni yeni keşfetmeye başladığı kurumsal IT teknolojileridir.

IT ve yayıncılığın birleşiminde yer alan teknolojik zorluklara ek olarak, bunun ne kadarı kültürel bir mücadeledir?

Orada kesinlikle bir kültür savaşı var, ama bence çok kısa bir sürede çok yol kat ettik. Size [yayın – IT] kültür savaşı hakkında bir şey anlatacağım, ancak: bir yayın mühendisi almak ve ona IT’yi öğretmek, bir IT görevlisi alıp ona video öğretmekten daha kolaydır. Bir yanda, bu sektör kurumsal IT iş akışını ve altyapısını benimsiyor ancak IT sektörü de yayın veya spor insanları nereye giderse gitsin yayın üreticileri kadar esnek olmalıdır. Bu duyarlılığı sağlamak tekrar ısmarlama donanımlar üreterek oluşacak.

Bu IBC, muhtemelen işletme-IT tarafına yön vermeye başlaması gerçeğinin bir yansımasıdır. Artık [Isilon] Dell’in bir parçası olduğu için, çok sayıda uçtan uca teknolojiye sahibiz, fakat spor prodüksiyonundaki ve M & E’deki köklerimiz nedeniyle pazarı anlıyoruz. İnsanların iş akışlarını veri hijyeni ve veri yer çekimi hattı boyunca modellemeye çalışıyoruz.

Açıkçası, videonun çekirdek ağda başka bir veri türü olacağını düşünüyorum. Tabii ki, büyük bir veri tipi, ancak, veri düzleminden ayrılan, yazılım tanımlı bir kontrol düzlemine sahip olduğumuz noktaya ulaşabilirsek, geçiş sorun olmaz. Meta veri, ses, video veya yüksek kare hızında video olsun, yalnızca başka bir veri türüdür. Ve bu seviyeye ne kadar çabuk ulaşırsak, birçok şey normale dönecek ve sarsılacak ve bu konular hakkında endişelenmek yerine iyi içerik üretme işine geri dönebileceğiz.

Bütün bunlarda yapay zekanın etkisini nasıl görüyorsunuz? Yayıncılığın önümüzdeki yıllarda gelişen AI tabanlı araçları kullanımını nasıl görüyorsunuz?

Kesinlikle bu fuarın en büyük trendi. Arşivinizin veya medya kitaplığınızın gerçekten aktif olduğunu ve buna dahil olabileceğinizi fark ettiğinizde, tamamen yeni bir imkanlar dünyası açar. Artık bu arşivlerin aktif olduğu açıkça belli oluyor, herkes bunları paraya çevirmek istiyor. Ancak hiç kimse 300.000 saatlik içeriği izlemesi ve düzgün bir şekilde etiketlemesi için stajyerlere para ödemez. Finlandiya’dan Valossa ve Google ve diğer web devleri de dahil olmak üzere bir grup şirket, bundan kaçınmak için video içeriği farkındalığı ve hareketli görüntü içerikli teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Herkes Photoshop’la fotoğrafları algılayabilir; bu kolay. Ama videoya bakıp bu logo, bu köpek, bu bir insan, bu adam sahnede bulunan diğer insanların beden dilinden dolayı önemli olabileceğini anlamak, yani gerçekten devrimci olduğunuz yer burası. Yani sizin için medya kitaplığınızı izleyebilmenin bir yolu olarak yapay zekâ da ilgimi çekiyor. Hayır, % 100’lük mükemmel meta veriler elde edemezsiniz, ancak % 60’lık bir oran elde ederseniz ve tutarlı ve sağlamsa, böylece medya kitaplığınızı paraya çevirmeye başlayabilirsiniz. Ayrı bir işlemin medyanız üzerinde çalışacağı bir veri gölü oluşturarak, içerikteki meta verilere dayalı olarak size etiketlenebilir ve işlem yapılabilir bir intel sunmaya başlayabilir.


Kaynak  www.sportsvideo.org