30 yılı aşkın bir süredir, bir veya daha fazla biçimde veri bandı, çeşitli sektörlerdeki medya arşivleme için en mantıklı seçimdi. Kaset arşivi, ilk sabit disklerde bulunmayan kapasiteyi sunuyor  her bir dosyanın farklı kasetlerde iki bağımsız kopyasını oluşturarak güvenli hale getirilebiliyordu.

Replikasyon fikri sabit disk dünyasına yansımadı ve RAID, kullanışlı miktarda hızlı depolama sağlamak için bir dizi küçük diskin kapasitesini ve bant genişliğini bir araya getirme yeteneği nedeniyle hızla tercih edilir oldu. Daha da önemlisi, disk arızalarına karşı koruma sağlamak için kendi kendini iyileştirme yeteneği ile geldi.

Günümüzde diskler kapasite konusunda avantajlıdır, ancak teyp kartuşları maliyet avantajına sahiptir. Ancak, burada üzerinde düşünülmesi gereken önemli soru şudur: Ne kadar süreyle? Bulut ve büyük veri depolamanın talepleri, her ikisinin de maliyetini ve kapasitesini artırıyor. Ancak doğrusal olmayan bir ortamın eninde sonunda kazanan olacağını varsaymak mantıklıdır.

Günümüzün yüksek kapasiteli 8 TB ve 10 TB diskleri mükemmel maliyet ve kapasite sunuyor. Bununla birlikte, güvenli ve uygun maliyetli bir medya arşivi oluşturmak için iki temel konu ele alınmalıdır.

Güç Maliyetleri ve Güvenlik

Yaklaşık beş yıl önce, popüler görüş, sabit disklerin, kullandıkları gücün ve yaydığı ısıdan kurtulmak için kullanılan klimanın maliyeti sebebiyle asla bantla rekabet edemeyeceği yönündeydi. Bunun karşısında, kayıt ortamının pasif olduğu bir bant kütüphanesiyle karşılaştırıldığında çözülmez bir problem gibi görünüyor.

Güvenlik yönüne döndüğümüzde de bunun RAID’in aşil topuğu olduğu ortaya çıktı. Bir biçimde veya başka bir şekilde, RAID, online disk depolama için hâlâ çoğunlukla kullanılan tekniktir; ancak üst sırayı giderek daha uygun fiyatlı hale gelen katı hal depolama ile paylaşmaktadır.

İyi tasarlanmış bir RAID ile, bireysel diskler küçük olduğundan dolayı kayıp riski çok düşüktür, ancak disk kapasitesi ile doğru orantılı olarak güvenlik açığı artar. Çift hataya dayanıklı bir RAID bile, medya varlıklarını 10 günlük bir pencerede katastrofik kayıplara maruz bırakabilir. Sözün özü – RAID mutlak bir güvenlik anlamına gelmez. Clustered storage ve Object storage sorununu ortadan kaldırır ve performans ve maliyet açısından kademeleri düzgün bir şekilde bölerek sistem tasarımcısı için bir bütçeye daha fazla seçenek sunar. Sonuç olarak Nearline pazarına hakim olurlar.

Replikasyon Geri Dönüyor

Buna ek olarak replikasyon en yüksek düzeyde güvenlik sağlayan ve daha da düşük maliyetli Shingled Magnetic Recording (SMR) disklerinin bile potansiyelini açığa çıkararak Online Bulut depolama ve Offline Arşivler için yeniden ortaya çıktı. Ancak burada yine teknoloji dalları, Arşiv Depolaması üzerinde çok büyük bir etkisi olan, iki farklı biçime dönüşüyor.

Bulut için çoğaltma, dosyaları bölümlere ayırmaya ve segmentleri coğrafi olarak ayrılmış konumlarda depolamaya dayanır. Bu çeşitlilik, verilerin bir disk hatası veya genel bir veri merkezi arızasından bile kurtulacağı anlamına gelir.

Offline Disk Arşivleri: Veri Bantlarına Alternatif

Yayıncılar ve medya şirketleri için, bir medya arşivi en önemli nitelikleri uzun ömür, güvenlik, çıkarılabilir medya ve toplam ömür boyu sahip olma maliyetidir (TCO). Segmentlenmemiş replikasyon, tüm sabit medyalarda, her bir tam medya dosyasının iki özdeş kopyasını oluşturarak tüm bu kutuları işaretler. Bu Offline Disk Kopyaları, TV istasyonunda aynı kasalarda olabilir veya geniş bir alan ağında coğrafi olarak ayrılmış konumlar arasında dağıtılabilir.

Dosyalar segmentlere ayrılmadığı için çeşitli diskler için ayrı ayrı diskler çıkarılabilir – raf depolama, nakliye veya acil kurtarma gibi. Bu teknik ayrıca disklerin bireysel disklerle tam olarak dönüş hızının azalmasına ve durmasına izin verir.

Disk Archive ALTO

ALTO, doğrusal bant ortamını değiştirmek için doğrusal olmayan diskleri kullanan basit bir depolama uygulamasıdır. ALTO’nun replikasyon tabanlı mimarisi, olağanüstü performansı en düşük ömür boyu sahip olma maliyeti ve en düşük karbon ayak izi ile birleştirerek, şirket içi kurulumları, veri merkezi sistemlerini ve hava boşluğu güvenliği ve felaket kurtarma için kasa depolamalı coğrafi olarak dağıtılmış sistemleri destekler.

Bizimle İletişime Geçin!

Medya arşivleme ile ilgili bilgi almak ya da Disk Archive ürünlerine ulaşmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.