Amazon Web Services, Inc. (AWS), bir web veya mobil uygulama için canlı, etkileşimli video akışları kurmaya hazır ve “birkaç dakika içinde” kurulan yeni hizmeti olan Amazon IVS hizmetini tanıttı. Amazon IVS, müşterilere üç saniyeden daha az gecikmesi olan canlı içerik sağlayan Twitch’e güç veren teknolojiyi kullanıyor.

 

Amazon IVS Nedir?

Müşteriler, ölçeklenebilir yayınlamayla kendi web siteleri veya mobil uygulamaları aracılığıyla canlı video yapılandırabilir ve akış gerçekleştirebilir. Amazon IVS SDK ve API’leri ile müşteriler, canlı sohbetlerine sanal sohbet alanları, oylar ve anketler, denetimli soru-cevap oturumları ve senkronize promosyon öğeleri gibi etkileşimli özellikler de oluşturabilirler. Amazon IVS’yi kullanmak için ek ücret veya peşin taahhüt yoktur ve müşteriler yalnızca Amazon IVS’e video girişi ve izleyicilere iletilen video çıkışı için ödeme yaparlar.

Başlamak için, müşteriler canlı videolarını Open Broadcaster Software (OBS) gibi standart akış yazılımı kullanarak Amazon IVS’e gönderir. Amazon IVS videoyu alır, ardından otomatik olarak kod dönüştürür ve optimize eder, böylece Twitch’in canlı akış hizmeti için kullandığı aynı video aktarım teknolojisini kullanarak AWS tarafından yönetilen küresel altyapı üzerinden “saniyeler içinde” canlı yayın için kullanılabilir hale gelir. İçerik oluşturucular ve geliştiriciler, izleyicilere video kalitesinden ödün vermeden veya arabelleğe alma işleminden ödün vermeden farklı görüntüleme platformlarında ve cihazlarda tutarlı, düşük gecikmeli bir canlı akış deneyimi sunmak için Amazon IVS oynatıcı SDK’sını kullanabilir. Müşteriler daha sonra Amazon IVS SDK ve API’leri video akışlarına yapılandırılmış metin verileri eklemek ve etkileşimli içerik oluşturmak için birleştirebilir. Örneğin, “bir trivia uygulaması yapan bir geliştirici veya sanal bir belediye binası, görüntüleyenlerin aynı videoyu canlı video akışında aynı anda görmesini sağlamak için API’yi kullanabilir”.

Amazon IVS Genel Müdürü Martin Hess, “Müşteriler Twitch’in video akışı teknolojisini eğitim, perakende, spor, fitness ve daha fazlası gibi çeşitli kullanım durumları için kendi platformlarında kullanmak istiyorlar” dedi. “Şimdi Amazon IVS ile müşteriler, Twitch’i inşa etmek ve geliştirmek için on yıldan fazla süren aynı yenilikçi teknolojiden yararlanabilirler. Herhangi bir geliştirici, temel video altyapısını yönetmek zorunda kalmadan kendi uygulamalarında etkileşimli bir canlı akış deneyimi oluşturabilir. ”

Amazon Live, alışveriş yapanların canlı yayın içeriğini bulabileceği ve kaydedilmiş canlı yayınlara göz atabileceği Amazon.com’daki bir sayfadır. Amazon Live Kıdemli Geliştirme Müdürü John Katsavrias, “Amazon IVS ile canlı video akışlarını yönetmek çok basit, yani görüntüleyenlerin içerik oluşturucularla gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan ilgi çekici içerik ve özellikler üretmek için daha fazla zaman ayırabileceğimiz anlamına geliyor” dedi. “Amazon IVS, içerik oluşturucularımızın canlı yayın yapma yeteneğinin kilidini açmak için hızlı bir şekilde hareket etmemizi sağladı, böylece müşterilere ilham veren ve yeni ürünler keşfetmelerine yardımcı olan harika içerikler üretebilecekler.”

Akışların kontrolü ve oluşturulması için Amazon IVS Yönetim Konsolu ve API’ları ABD Doğu (N. Virginia), ABD Batı (Oregon) ve Avrupa (İrlanda) bölgelerinde mevcuttur ve dünya genelinde ayrı bir video girişi ve dağıtımı olup canlı video için optimize edilmiş yönetilen altyapı ağı vardır.