AJA HELO H.264 Streamer ile Video Stream

Sporseverler COVID-19 salgını boyunca spor karşılaşmalarının geri dönüşünü merakla bekliyorlar. Spor organizasyonları kapalı kapılar ardındaki maçlar dahil olmak üzere kısıtlamalarla geri dönüyor. Şu anda stantlarda seyircili maçlara izin verilmediğinden, özellikle dünya çapında en popüler ikinci spor olarak yer alan kriket için, hayranların bağlı kalması için canlı akış zorunlu hale geldi.

Bu yaz başlarında Cricket South Africa, PT SportSuite – AWS (Amazon Web Services) ortakları, spor organizasyonları için modüler bir dijital medya ekosistemi geliştirerek izleyicilere uzaktan sunulması üzerine yeni bir 3 Takım Kriket (3TC) formatını tanıttı. Üç adet AJA HELO H.264 streamer ve diğer hizmetleri sunan PT SportSuite, ekibinin etkinlik için geliştirdiği bir fan mikrositesine ilk 3TC karşılaşmasının canlı yayınını verdi.

Nelson Mandela Uluslararası Günü’nde (18 Temmuz 2020) Güney Afrika’nın Centurion kentindeki SuperSport Park’ta bulunan etkinlik, üç takımın yer aldığı yeni 3TC formatı için bir maçta iki yarı oynayarak başladı. Birkaç Güney Afrika kriket ağırlığında çekilen maç, pandemiden etkilenen kriket topluluğuna yardım eden bir girişim olan Hardship Fund’a bağışta bulunmaya teşvik edilen geniş bir kitleyi çekti.

Canlı bir olay akışını kolaylaştırmak için PT SportSuite, iki HELO H.264 streamer ünitesini SDI ile OB kamyonuna bağladı ve IP üzerinden görüntüleri AWS bulut tabanlı medya işleme ve içerik dağıtım altyapısına aktardı. Üretimin mobil ve eksik ağ altyapısı olduğu göz önüne alındığında, PT SportSuite ekibi HELO’ları yedek girişler için yapılandırdı ve her birini farklı bir hücresel geniş bant sağlayıcısına atadı. Acil bir durumda otomatik olarak fail-over çalışması için PT SportSuite Cape Town ofisine üçüncü bir HELO yerleştirildi.

Clinton Bosh “HELO‘nun kullanımı çok kolay ve inanılmaz derecede güvenilirdi. Ekibimiz daha önce hiç kodlayıcı ayarlamamıştı, ancak üç HELO’yu da hızlı ve sorunsuz bir şekilde kurup çalıştırabiliyordu ve akış boyunca cihazlar hiçbir zaman atlamamıştı ”dedi. “Kullanıcı arayüzü çok basit ve HELO’nun bize her cihazı kurma, yapılandırma ve kontrol etme ve istediğimiz takdirde akışı standart web tarayıcıdan izleme yeteneğini nasıl sağladığımızı seviyoruz, bu da ilerleyen projeler için faydalı olacaktır.”
Geleceğe bakacak olursak, PT SportSuite sporda benzer uygulamalara yönelik talebin önümüzdeki yıllarda artmasını bekliyor. Bosch şu sonuca vardı: “Yeni bir spor tüketimi çağına girdik, ki burada taraftarlar – yakın gelecekte – maçlar sırasında artık fiziksel olarak mevcut olamazlar. Uyum sağlamak için spor organizasyonları, OTT’den yayın ve dijitale kadar çeşitli tüketici görüntüleme platformlarında hayranlarla bağlantı kurmanın ve içerikten para kazanmanın yeni yollarını arıyor. HELO gibi araçlarla, dağıtımlarına yardımcı olmak daha kolay, daha uygun maliyetli ve daha az zaman alıcı olacaktır. ” dedi.

AJA HELO Hakkında

AJA HELO, kullanıcıların bir düğmeye basarak H.264 streamer dosyalarını SD kartlara, USB depolama birimine veya ağ tabanlı depolama alanına kodlarken ve kaydederken aynı anda Web İçeriği Dağıtım Ağlarına video sinyalleri akışına izin verir. Bir dizi profesyonel iş akışını destekleyen H.264 akış, kayıt ve kodlama cihazı, 3G-SDI ve HDMI giriş ve çıkışlarını ve diğer özellikler arasında 1080p’ye kadar kayıt formatlarını işleme gücü içerir.