Üst düzey yayın programları oluşturmaya yönelik ortak çalışmaya dayalı bir araç olan CuePilot, Aja’nın I/O teknolojisi ile birlikte canlı prodüksiyonlarına son teknolojiyi getiriyor.

 

CuePilot Nedir?

CuePilot, canlı prodüksiyon ekiplerinin yayınlarını ve etkinliklerini, yaratıcılığın önüne geçmeden, optimum hassasiyetle planlamalarına ve yürütmelerine yardımcı olan bir çözümdür.

Üst düzey yayın programları oluştururuken kullanılan bu uygulama özellikle canlı prodüksiyonlarda hayati önem taşıyan tutarlılık ve güvenilirliği sağlar. Bir yayının tüm öğelerini planlamak için ön prodüksiyon sırasında ve CuePilot uygulamasının Studio Server donanımıyla birlikte planı yürüttüğü canlı yayın sırasında kullanılır.

Canlı yayınları ve büyük kurumsal etkinlikleri hayata geçirmeye yardımcı olmak için kullanıma hazır donanımları özel yazılımlarla birleştiren bu çözüm, tüm aksiyonlar sahnede gelişirken, CuePilot’un teknolojisi sahne arkasındaki görselleri yönlendiriyor, ekipleri yönlendiriyor ve yönetmenin elde etmeye çalıştığı çekim türlerinin düzenlenmiş bir müzik videosu kadar sıkı bir şekilde planlanmasını ve ayarlanmasını sağlıyor. Prodüksiyon ekibinin her bölümünün uyum içinde çalışmasına yardımcı oluyor.

 

CuePilot’ı Kimler Kullanabilir?

Çok aşamalı öğeler içeren ve hassas standlara ihtiyaç duyan her türlü üretim CuePilot‘tan faydalanabilir. Teknoloji Avrupa, ABD, Avustralya ve ötesini kapsayan küresel yapımlarda kullanılmaktadır. Geleneksel TV yayın ortamlarındaki yetenek yarışmalarından klasik müzik sahne performanslarına ve kurumsal etkinliklerde kullanılabiliyor.

 

Aja I/O Ürünlerinin CuePilot Çözümleriyle Kullanımı

CuePilot teknolojisinin sahaya kolaylıkla uyum sağlayabilmesi için Aja’nın sahadaki değişimlere cevap veren I/O ürünleri kullanılıyor. Örneğin bir Corvid güncellemesi yeni bir çözünürlük için destek eklerse, bu işlevselliği sıfırdan oluşturmak yerine güncellemeyi yüklemek daha kolay oluyor. AJA’nın bir nesil için oluşturduğu kit bir sonraki nesilde de çalışması ve esnek SDK gibi avantajlar yazılımın AJA ile birlikte büyüyebileceği anlamına geliyor.

 

Corvid 44 12G BNC ile Kullanım

CuePilot, Aja Corvid 44 12G BNC I/O ile kusursuz çalışıyor. Aja Corvid, referans girişli dört adet çift yönlü 12G-SDI bağlantı noktasına sahiptir. Dörtlü 12G-SDI kablolar kullanılarak 8K giriş veya çıkış mümkündür. ve 4K/UltraHD I/O, tek bir 12G-SDI veya 6G-SDI kablo ya da dörtlü 3G-SDI kablolarla elde edilebilir. 2K/HD I/O, tek bir SDI kablosu veya çift bağlantılı SDI ile elde edilebilirken, SDI aracılığıyla capture ve monitöring’in eş zamanlı olarak gerçekleşmesine olanak tanır. Kart, aktif (fanlı) ve pasif soğutmalı (fansız) model olarak mevcuttur ve her iki versiyon da kartın üst kenarındaki başlıklar aracılığıyla RS-422 ve LTC girişini destekler. HD-BNC bağlantılarına sahip düşük profilli versiyonlar da dahil olmak üzere diğer Corvid 44 12G modelleri de mevcutur.

 

IoX3 ile Kullanım

IoX3 video I/O da CuePilot ile sorunsuz çalışan 3G-SDI ve HDMI aracılığıyla HDR veya SDR 2K/HD yakalama ve çıkış sunan, Thunderbolt™ 3 bağlantılı profesyonel bir video ve ses I/O cihazıdır. Taşınabilir, sağlam ve kompakt cihaz, profesyonel video ve ses uygulamalarını çalıştıran uyumlu Thunderbolt™ 3 donanımlı Mac veya PC ana bilgisayarlarında 2K/HD 60p’ye kadar yüksek kaliteli HDR I/O’yu kolaylaştırır. Tek, çift ve çok kanallı SDI iş akışları için güçlü bir çözüm olan Io X3, neredeyse tüm modern dizüstü bilgisayarlardan veya bilgisayarlardan doğrudan HDR ile kusursuz 2K/HD/SD I/O sağlar.