Türkiye’nin en çok izlenilen dijital spor kanalı Vole, IP üzerinden görüntü alımı için Libero Hybrid kullanıyor.

 

Libero Hybrid ile Neler Yapıldı?

Güçlü yorumcu kadrosu ile spor gündemini değerlendiren Vole, Hollanda Ligi ve Almanya Kupası yayınlarının haklarını aldıktan sonra seyirciyle buluşturmak için Libero Hybrid’i tercih etti. Vole IT ekibi tarafından belirlenen sisteme kurulan ve SRT teknolojisini kullanarak kesintisiz ve hızlı bir şekilde çalışan Hybrid ile, 4 ayrı audio track üzerinden ses iletimi sağlandı. 2 ortam sesi ve 2 spiker sesi olarak ayrılan bu tracklerde, ortam sesi yayına gönderilirken spikerlerin sesi, ayrı çıkış alınarak, yorumculara yönlendirildi. Bu sayede ses karışıklıklarının önüne geçildi ve daha profesyonel bir yayın akışı sağlandı.

Hybrid Nedir Nasıl Çalışır?

Libero Systems‘in bir yazılımı olan Libero Hybrid, birden fazla IP kaynağını mevcut bir sisteme entegre etmek için SDI/NDI video sinyallerine dönüştüren bir yazılımdır. Sistem, video formatları, çerçeve hızları ve bit hızları gibi giriş akışı görselleştirmesi hakkında kısa bilgiler verir. Düşük gecikmeli WebRTC teknolojisi ile müşteriler sinyalleri birbirleri arasında çevirerek videoyu internet üzerinden taşırlar.

Libero Hybrid yazılımı, birden fazla IP (NDI/UDP/RTSP/RTMP/HLS/SRT vs.) kaynağını SDI/NDI, NDI/NDI (Up/Down Conversion) video sinyaline çevirerek mevcut sisteme entegre edilebilmesini sağlayan bir yazılımdır. Kullanılan çıkış kartlarına bağlı olarak her bir port için farklı format seçilebilmesini sağlar. Ayrıca son güncellemesiyle Hybrid SDI/NDI kaynakları da IP stream çıkışı gönderebilme imkânı sağlamaktadır.