Baran Bilişim Çorum Şehir Stadyumu canlı yayın sisteminin altyapı kurulumunu tamamladı.

 

Ön Proje Çalışması

Çorum Şehir Stadyumu’nun yenilenmesi ve canlı yayın altyapı sisteminin yapımı projesi için Baran Bilişim proje ekibi olarak stadyuma keşif ve ön çalışma için gidildi. Burada altyapı çalışmaları için gerekli olacak kablo ve konnektör bilgileri kayıt altına alınarak proje çizime döküldü.

Keşif ve çizim çalışması bittikten sonra alınan kablo ve konnektör metrajları üzerinden gerekli siparişler verildi. Gerekli ekipmanlarının proje ekibinin eline ulaşması sonucunda kablo çekimine başlandı.

Stadyum Basın Odası Altyapı Çalışmaları

Her stadyum için en önemli yerleden biri olan basın odası, gerekli özen gösterilerek altyapı çalışmalarına dahil edildi. Çorum Şehir Stadyumu’nun basın odasına ses kabloları çekildi. 1 adet 12 kanallı ses mikseri, 1 adet basın mikseri, 5 adet basın mikrofonu, bir adet el mikrofonu ve 2 adet 12 inç 180 watt aktif hoparlör yerleştirilerek kurulumu tamamlandı.

Çorum Şehir Stadyumu-Basın Odası

Çorum Şehir Stadyumu-Basın Odası

Kablo Çalışmaları

BNC, HFO, XLR ve Triax konnektörler canlı yayın sistemlerinde kullanılmak için OBVAN bağlantı noktasında kullanıma hazır hale getirildi. Stadyumun çevresindeki box’lardan canlı yayın aracı box’ına kadar toplamda 15 km kablo kullanılan bu projede toplamda 12 box ve 1 OBVAN box kuruldu.

Sonlandırma Çalışmaları

Kablo çekimi sonrasında tüm konnektörler için sonlandırmalar yapıldı. Sonlandırma sonucunda tüm kablo ve konnektörler test edilerek sistem devreye alındı.