Canlı yayın ile at yarışlarını ekranlara getiren TJK TV’nin hakem kurulu yarışları izlemek ve kontrol etmek için Libero’nun Replay sistemini seçti. Biz ise Baran Bilişim olarak Libero Replay ürününü TJK ile buluşturduk.

Libero Replay Nedir?

Codec bağımsız, kullanımı kolay ve esnek yayın otomasyon çözümleri sunan Libero Systems’in ürünü Libero Replay, birden çok SDI kaydını yapma ve bunları kullanıcı dostu bir arayüzde aynı anda görüntüleme imkanı tanıyan bir kayıt ve oynatma sistemidir.

Libero Replay Neden Tercih Ediliyor?

Türkiye Jokey Kulübü (TJK), TV’de yayınlanan at yarışlarının hakemi olarak, her yarışı ekranlarda izleyerek yarış kurallarını ihlal eden durumları kontrol eder. İşte burada Replay sistemi, hakem kurulunun yarışları daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde takip etmesine olanak tanır.

Replay, aynı ekranda 8 canlı kamera görüntüsünü aynı anda izleme olanağı sunar. İlgili görüntüyü çift tıklayarak anında büyütebilir ve bu şekilde izleyebilirler. Ayrıca mouse scroll ile istenilen noktada yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilirler. Bu sayede yarış sırasında ortaya çıkan sorunların analizi kolayca gerçekleştirilebilir.

Replay’nin sunduğu bir diğer kolaylaştırıcı özellik de “etiketleme” hizmetidir. Bu hizmetle, belirlenen etiketleri istenen zaman kodlarına ekleyerek videoları tekrar izleyebilirsiniz. Bu yöntemle, yarıştaki sıkıntılı anları daha sonra kolayca takip etmek mümkündür. Replay’nin aynı anda 8 ekranı kaydetme yeteneği, aynı anda kayıt yaparken TJK hakem kurulunun Libero’yu tercih etmesinde önemli bir rol oynar. Replay’de kaydedilen görüntüler, oynatıcı ekranında tekrar tekrar oynatılabilir. Bu, hakemlerin yarışı takip etmeleri ve sıkıntılı pozisyonları ve durumları belirlemeleri açısından büyük öneme sahiptir.