1985 yılında TRT’de yayın hayatına başlamış olan ve şimdilerde dijitalde devam eden 32. Gün programının kayıt ve arşiv sistemi Libero MAM ile dijitalleştirildi.

 

Dijital Arşiv Sistemi ile Geleceğe Yatırım

Neredeyse yarım asırlık bir ömrü olan 32. Gün programının geçmiş yıllara dair medya arşivinin hepsi fiziksel kasetlerin içindeydi. Bu kasetlerin fiziksel yapısı ve bulunduğu ortamdan kolayca etkilenebilmesi ihtimali sebebiyle kullanım ömrü kısıtlıydı. Libero MAM arşiv sistemi ile bu sorun ortadan kaldırılarak bütün bu zengin arşivin geleceğe taşınması sağlandı.

Ingest ile Kayıt MAM ile Arşiv

Libero Mam ile dijital arşivleme işleminin tamamlanması için öncelikle Libero Systems’in kayıtçısı Ingest’ten yardım alındı. Libero Ingest ile oynatılıp dijital olarak kaydedildi. Bu aşamada Ingest’in VTR Kontrol özelliği kullanıldı. VTR Kontrol ile kullanıcı VTR’yi fiziksel olarak kontrol etme zorunluluğu olmadan Libero Igest arayüzü üzerinden uzaktan kayıt alınabiliyor.

VTR Kontrol’de ayrıca timecode ayarı da yapılabiliyor. Örneğin bir kasetin içinde birden fazla ayrı konulara sahip klip içeriği varsa timecode ile bu kliplerin başlangıç ve bitiş zamanları ayarlanarak her biri için ayrı kayıt oluşturulabiliyor.

Libero MAM ile Dijital Arşiv

Kayıt işlemleri Ingest ile tamalandıktan sonra medya içerikleri kategorisine göre MAM ile arşivlendi. Arşivlenen görüntüler keyframeleri ve proxy görüntüleri ile sonradan arama ve izleme yapmak için uygun hale getirildi.

Libero MAM’ın deşifre ve metadata alanları sayesinde istenilen kliplere anahtar kelime ve içerik bilgisi eklenerek daha sonraki aramalarda ilgili kliplerin kolaylıkla bulunmasına olanak sağlandı. Bu sayede geçmişten bugüne gelen bütün medya içeriklerinin gelecek nesillere aktarılmak üzere güvenli ve stabil bir şekilde saklanması sağlandı.

RAID5 ve Hotspare Güvencesi

Libero MAM arşiv sisteminin depolama alanı olarak RAID 5+Hotspare ile oluşturulmuş storage ise hem hız hem güvenlik sağladı.